EN

Animasyon Film Yapımı

Her ne kadar “animasyon film” dendiğinde hepimizin gözünde Buz Devri, Arabalar, Oyuncak Hikayesi, Shrek gibi dev bütçeli projeler canlansa da animasyon film üretiminde birçok teknik vardır. Saniye başı ücretlendirilen ve arkasında ciddi bir emek saklayan animasyon film üretimi, yalnızca sinemada ya da televizyonda izlediğimiz eğlence amaçlı prodüksiyonlarda değil, markalar adına üretilecek tanıtıcı ya da ikna edici video içerikler oluşturmada da kullanılır.

100+ mutlu müşteri

Markalar, ürün ve hizmetlerine dair gözle görülemeyecek, gözlemlenemeyecek ya da gerçekleştirilmesi çok büyük bütçe isteyen özellikleri ya da hikayeleri anlatabilmek için animasyon filmlere başvurabilir. Bu durumda, markanın anlatmak istediği içeriğe göre, uygun animasyon film tekniği seçilir ve üretim yapılır. Aşağıda, bazı animasyon film formatlarını kısaca açıklamaya çalıştık.

Kinetik Tipografik Animasyon Film

İçeriği destekleyecek bir çizim ya da görsel tasarım çalışması bulunmadığı veya yayın mecralarına göre videonun sessiz izlenmesinin önemli olduğu durumlarda, yalnızca yazıların hareketlendirilmesi ile oluşturulan animasyon videolardır.

Sunum Animasyonu

Kurumsal sunumların, bir ekranda oynatılması ve daha anlaşılır olabilmesi için, sunumun hareketlendirilmesi ile oluşturulan animasyon videolardır.

2D Açıklayıcı Animasyon Film

Ürün tanıtım videosunun animasyon versiyonu olarak da görülebilecek bu format, 2 boyutlu (2D) görsellerle, markanın ürün ya da hizmetlerinin anlatıldığı bir animasyon film türüdür. Karakterler ve ortamlar kullanılabilir, ancak karakter animasyonları çok detaylı üretilmez. Kukla (puppet) biçiminde oluşturulan karakterler, çok temel hareketlerle canlandırılır.

Greenbox Video Post-Prodüksiyon Hizmetleri

Her ne kadar hibrit bir model olsa da, GreenBox çekimlerde, arka plan tamamen temizlendikten sonra, boş kalan arka planı farklı teknikteki yazı ve görsel animasyonlarıyla desteklemek, videonun anlaşılırlığını kolaylaştırır.

Özel Günler için Hareketlendirilmiş Görsel Video İçerik

Sosyal medya mecralarında yer alan video içeriklerin etkileşim oranlarının diğer türlere kıyasla çok yüksek olması, görsellerin sabit kullanılmak yerine, en fazla 10-15 saniye uzunluğunda bir videoya dönüşecek biçimde hareketlendirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Temel seviyede hareketli grafik animasyonu ve kinetik tipografik animasyon kullanılarak üretilen videolar, dijital mecralarda sık sık karşılaştığımız içerikler olmuştur.

Hareketli Grafik (Motion Graphics) Animasyonu

Bu ifade, birçok iki boyutlu animasyon formatını da içinde barındıran bir genel kavramdır; ancak en sık kullanılan karşılığı, karakter animasyonlarının yer almadığı vektörel şekillerin ve fotoğrafların, hareket ve dönme animasyonları ile ekranda dinamik biçimde sergilendiği bir animasyon film formatı olarak ifade edilebilir.

İnfografik Animasyon

Büyük veri ile çalışmaya alıştığımız son yıllarda popülerliği birkaç kat daha artan infografikler, bilgiyi grafiklerle özetlemesi, akılda kalıcılığı ve kolay anlaşılması bakımından tercih edilmektedir. İnfografik tasarımlarının hareketlendirilmesi olarak da ifade edilebilecek bu teknikle, sayısal ifadelerin görselleştirildiği rapor, araştırma sonucu ve istatistiki tablolar gibi görseller, dikkat çekici animasyon videolara dönüştürülebilir.

2.5D Fotoğraf Animasyonu

Özellikle videoya çekilme ihtimali olmayan eski fotoğrafları, tarihi belgeleri ya da iki boyutlu görselleri, katmanlara ayırmak ve katmanları üç boyutlu hissi vererek birleştirmek yöntemiyle oluşturulan bu format, belgesel odaklı içeriklerde kullanılmaktadır. Kurumun ya da markanın köklü bir tarihi varsa, bunu anlatmak için tercih edilebilecek en faydalı ve etkileyici formattır.

Logo ve Kurumsal Kimlik Animasyonu

Markanın kurumsal kimliğini, diğer tüm video içeriklerine yansıtmak amacıyla yapılan giriş ve çıkış animasyonları, alt bant animasyonları, açıklama ve maddeleme animasyonları gibi her tür marka odaklı animasyon film türüne verilen isimdir. Bu formatta oluşturulacak animasyonlar, doğrudan yayınlanmaz; ancak diğer tüm içeriklerde, markayı taşımak için kullanılması gereklidir.

Siu Digital, animasyon film için gereken kreatif çalışmayı yapmak, planlama ve üretim süreçlerini yürütmek, web sitesi, sosyal medya, dijital ekranlar, fuar standı gibi tüm mecralara özel uyarlama yapmak konusunda tecrübelidir.

Siu Digital, Animasyon Film Yapımı kapsamında, aşağıdaki hizmetleri müşterilerine sunar.

 

 

Animasyon Film Hizmetlerimiz

  • ZMarka Hikayesi Workshopu
  • Z Örnek Animasyon Filmler Üzerinden Rakip ve Pazar Analizi
  • Z Animasyon Film Senaryo ve Seslendirme Metni Yazımı
  • ZKonsept Tasarım ve Storyboard Oluşturulması
  • Z Üretim Planı ve Operasyon Takvimi Oluşturulması
  • Zİllüstrasyon ve Animasyon Teknik Ekibi Temini
  • Z 2 Boyutlu (2D) Animasyon Film Üretimi
  • Z Farklı Dillerde Seslendirme Sanatçısı ile Seslendirme Hizmeti
  • Z Dijital ve Fiziksel Yayın Mecralarına Özel Boyutlandırma
  • Z Etkinlik Watchout ya da Fuar Stantlarına Özel Boyutlandırma

Marka temsilcimizle görüntülü görüşün.

Animasyon Film hizmetimiz hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz, uzmanımızla yapacağınız 15 dakikalık görüntülü görüşme için hemen randevu alabilirsiniz.

Siu Digital