EN

Etkinlik Videolarında Kalite Artırılabilir: TEDxMETU Örneği

Dünyanın en önemli bilgi odaklı etkinlik organizatörü olmasının yanında, en ünlü etkinlik videosu yayınlayıcısı da sayılabilecek TEDx’in video kalitesi, dünyadaki etkinliklerin bazılarında olmasa da özellikle Türkiye’de yapılan etkinliklerde beklenenin ve istenenin altında oluyordu; ta ki TEDx, Siu Digital ile tanışana dek.

 • ZDijital Pazarlama

Hangi hizmetleri verdik?

 • Dijital Pazarlama
 • ^Video İçerik Üretimi
Ülkemizin uluslararası akademik dünyadaki en güçlü markası olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, eğitim kalitesi kadar büyüleyici kampüsü, sosyal imkanları ve öğrenci toplulukları tarafından düzenlenen etkinlikleriyle de adından söz ettirir. Profesyonellere taş çıkaracak kalitedeki etkinlikleri amatör ruhla düzenleyen ODTÜ’lüler, konu dijital içerik üretmeye gelince, kendi amatör ruhlarını destekleyecek profesyonellerle iş birliği yapmayı tercih ettiler ve 2018 yılında düzenlenen TEDxMETU etkinliğinin tüm etkinlik videolarını biz ürettik.

“Siu Digital, sıcakkanlı insanları ve samimi yaklaşımı ile bize kendi projemizi takip ettiren takım arkadaşı oldu. Süreç boyunca talep ettiklerimize odaklanıp, bizi derinden anlayarak ürettikleri çözümlerle bizi bir adım öteye taşıdılar ve bunu aynı ekibin bir parçası olduğumuzu hissettirerek sürdürdüler.”

Nasıl Başladık?

TEDxMETU organizasyonunu, 2016 yılından itibaren Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde düzenleyen ODTÜ Ar-Ge Topluluğu, TED etkinliklerinin en önemli etkisinin etkinlik sonrasında, yani etkinlik videolarında olduğunun farkındaydı. Ancak ne yazık ki, ilk iki etkinliklerinde yaptırdıkları video kayıtların kalitesi, onları hiç memnun etmemişti. Dahası, etkinlikte ambiyans oluşturmak amacıyla hazırladıkları atmosfer ışıklarının, videoyu tamamen gren’le doldurduğunu görmek (ekranda karıncalar geziyor gibi hissediyorsanız, bu tam da o demek ), onları gerçekten şok etmişti. Çünkü kaliteli video üretmek için ışıklardan feragat etmek gerekecekse, bu durum etkinliğin kalitesini fazlasıyla düşürecek ve katılımcıların aydınlıkta etkinlik izlemek zorunda kalması, bir sonraki etkinliği tehlikeye sokacaktı. Diğer yandan kullandıkları dekor, araştırdıkları hiçbir büyük etkinlikte artık kullanılmıyordu ve kendilerine bile fazlasıyla demode görünüyordu. Kısacası gösteri ışıklarından vazgeçmeden video kalitesini artırmanın bir yolunu bulmayı ve eskiden kullanılan dekorlar yerine sahneyi tümüyle görsel bir şölene çevirebilecekleri bir çözüme ulaşmayı hedefliyorlardı.

Ne Yaptık?

Profesyonellerden çok daha büyük bir aşkla işlerine sarıldığını gördüğümüz genç arkadaşlarımızla yaptığımız ilk toplantıda, onlara iki müjde verdik:
1. Sahnede kullanılacak etkili sinema ışıkları ile video kalitesini artırmak elbette mümkündür. Elbette bunun için sıradan ekip ve ekipmanlarla değil, ışık ve set kurma konusunda tecrübeli olan tecrübeli isimlerle çalışmak gerekir.
2. Sahnede yer alabilecek indoor LED ekranlar, istediğiniz dinamizmi, video kalitesine zarar vermeden sağlayabilir. Diğer yandan, hazırlayacağınız animasyon içerikler, gerçek bir görsel şölen sağlayıp atmosfer oluşturacağından, vermek istediğiniz mesajı çok daha güçlü vermeniz de mümkün olacaktır.

Bu yaklaşımdan sonra, projeyi birlikte gerçekleştirmek için el sıkıştık ve çalışmalara başladık. Aşağıdaki hizmetleri, etkinlik öncesinde ve etkinlik gününde sunduk:
 • Z Salonu inceleyerek ışık ve pozlama ölçümlerini yaptık; böylelikle, etkinlik gününde kurulması gereken ışık set-up’ını belirlemiş olduk.
 • ZVideoların 5 kamera ve 1 jimmy-jib ile kaydedilmesinin görsel bakımdan çok faydalı olacağını ve gerçek zamanlı reji kullanımının post-prodüksiyon sürecinde bize çok fayda sağlayacağını düşünerek rejiyi ve kamera ile sahne düzenini planladık.
 • ZÖnceki yıllarda kullanılan dekoru dijital ekranlarla değiştirdik ve etkinlikte kullanılacak arka plan animasyonlarını 4K watchout ekranlarına uyumlu olacak boyutlarda ve bütünleşik bir akışta hazırladık.
 • ZEtkinlik, 3 sabit kamera, 1 aksiyon kamerası, 1 steadicam ve 1 jimmy jib ile kaydedildi. Tüm reji operasyonu Siulular tarafından yürütüldü.
 • ZEtkinlik gününde, video üretimi için gereken sahne ve seyirci ışıklandırması haricinde gösteri ışıkları da kuruldu ve görsel şovlardan hiç taviz verilmedi. Ekranlarda kullanılan animasyon sayesinde katılımcıların dikkati hep yerindeydi ve katılımcıların etkinlik bitimine kadar katılım gösterme oranı da arttı.

TEDxMETU 2018 “X’e Değer Ver” etkinliği videolarının kaliteleri, gözle görünür oranda iyileştirildi. 30 milyona yakın abonesi bulunan TEDx Talks YouTube kanalında yayınlanan videolar, 1 milyona yakın izlenme aldı.

Sonuç

 • ZTEDxMETU 2018 “X’e Değer Ver” etkinliği videolarının kaliteleri, gözle görünür oranda iyileştirildi. 30 milyona yakın abonesi bulunan TEDx Talks YouTube kanalında yayınlanan videolar, 1 milyona yakın izlenme aldı.
 • ZÜrettiğimiz videolar, diğer bağımsız TED etkinliği videolarından farklı olarak etkinlik arka planının, konuşmacı yüzlerinin ve seyircilerin aynı oranda aydınlık ve temiz göründüğü, ışık sorunu olmayan videolar olarak platformda yer aldı.
 • ZGörsel animasyonlar ve doğru ışık kullanımı sayesinde TEDxMETU 2018, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, öğrenci toplulukları tarafından düzenlenen tüm etkinlikler arasında, son 5 yılın en etkileyici organizasyonu olarak anıldı.
Siu Digital