EN

Uzaya Hakim Olmuş Türk Markasının Hikayesi: Türksat Video İçerikleri

Türksat, sahip olduğu uydu teknolojisi ile dünyayla iletişimimizi kolaylaştıran bir dev olmasının yanında, bilişim, kablo yayıncılığı ve uydu teknolojilerinde öncü ve bölgesinde lider bir markadır. Türksat ve Siu Digital’ın yolları Türksat Proje Yönetim Ofisi’nin işleyişini etkili bir biçimde anlatmayı hedefleyen animasyon film ile kesişti. İlk iş birliğinden sonra Türksat, kurumsal tanıtım filmi başta olmak üzere, Türksat 4B uydusu, Türksat Bilişim ve Belgenet gibi birçok marka ve projesinde gerek reklam filmlerini gerekse farklı animasyon teknikleriyle hazırlanan açıklayıcı videolarının yapımını Siu Digital’a emanet etti.

 • ZPazarlama Stratejisi
 • ZDijital Pazarlama
 • ZVideo Prodüksiyon

Hangi hizmetleri verdik?

 • Pazarlama Stratejisi
 • ^İçerik Pazarlaması Staratejisi ve Planı
 • Dijital Pazarlama
 • ^Video İçerik Üretimi
 • Video Prodüksiyon
 • ^Tanıtım Filmi
 • ^Ürün Videosu
 • ^Animasyon Film

Son kullanıcıya hitap etmek üzere hazırlanan çanak anten kurulumu gibi teknik anlatım içeren filmlere ek olarak, Proje Yönetim Ofisi’nin çalışma prensiplerini anlatan ve hikaye anlatımı tekniklerini kullandığımız Like A Bee filmi gibi içerikler de kendi hedef kitlesine hitap etmek üzere kurgulandı. Özellikle Türksat Kurumsal Tanıtım Filmi için hazırladığımız üç boyutlu uzay konsepti ve uydu modellemeleri, dünyadaki rakiplerinin filmleri ile kıyaslandığında, Türksat’ın kurumsal duruşunu ve konumlandırmasını çok daha etkili biçimde gözler önüne serecek biçimde geliştirilmişti. Sonraki süreçte tüm fuar ve etkinliklerde yayınlanan bu filmler, Türksat’ın dünya üzerinde, uydu teknolojileri vasıtasıyla erişim sağladığı alanları ve etkisini anlaşılır biçimde göstermesi bakımından da etkileyici bulundu.

Nasıl Başladık?

Türksat, hepimizin bildiği uydu, iletişim ve kablo hizmetlerinin yanında, e-Devlet gibi büyük bir projenin de arkasındaki güç olarak konumlanmakta, birbirinden farklı bilişim projeleriyle ülkemizin teknoloji ekosistemine değer katmaktadır. Elbette tüm bunların, marka iletişimi bakış açısından öte, kurumsal iş birliklerine ve uluslararası diplomasiye yapacağı katkı göz önünde bulundurularak en etkili biçimde anlatılması, fazlasıyla önemliydi. Küresel iş birliklerinin yanında yerli ve milli üretim gücünün her zaman bir adım ileriye taşındığının gösterildiği, verilecek mesajlara dair hassasiyetlerin en üst mertebede tutulduğu ve anlatım dilinin her zaman uluslararası trendleri de takip edecek biçimde donatıldığı içerikler geliştirilmesi söz konusu olduğunda, sürdürülebilir bir modelde içerik üretecek bir ajansa ihtiyaç duyulmuştu. Bu bakış açısıyla Türksat, kurumsal iletişim odaklı dijital içeriklerini oluşturmak üzere Siu Digital ile buluştuğunda, 2012 yılındaydık.

Türksat Proje Yönetim Ofisi, Türksat Bilişim, Türksat Uydu ve Türksat Kurumsal İletişim gibi farklı departmanlar ve çalışma grupları ile geliştirdiğimiz video içeriklerde, çoğunlukla iki ve üç boyutlu animasyon tekniklerini kullandık. İhtiyaç duyulan film ile ilgili brief’i aldıktan sonra, öncelikle rakip ve pazar analizi yaparak benzer tarzlardan ve uygulanmış örneklerden uzak dururken, rakiplerin anlatım biçimlerinden yaptığımız çıkarımlarla hizmetlerimizin daha güçlü ifade edebileceğimiz yanlarını da belirlemeye ve ön plana çıkarmaya çalıştık. Verilmesi gereken mesajları belirledikten sonra oluşturduğumuz senaryo ve seslendirme metinleri ile de hangi animasyon tekniğini kullanarak videoları oluşturmamız gerektiğine dair bir karara vardık.

Ne Yaptık?

Video üretim tarzını belirlememizin ardından, nesne ve sahne tasarımlarına geçtik. Bu tasarımlar, belirlenen konseptlere uygun olarak illüstrasyon, iki boyutlu vektörel çizim ve fotoğraf manipülasyonu da dahil olmak üzere, birçok faklı teknikle hazırlandı. Özellikle Türksat için büyük önem arz eden uzay atmosferinin oluşturulması esnasında, ünya ve Türksat uydularının üç boyutlu olarak modellenmesi ve uzay atmosferinin oluşturulması da bizim için çok farklı bir deneyim oldu. Temel tasarımların ardından, animasyon üretimine geçmeden önceki aşamada, her bir film için belirlediğimiz tarz üzerinden, tasarladığımız sahneleri ve yardımcı elemanları yerleştirerek bir storyboard oluşturduk.

Onay alınmasının ve sahnelerin animasyona hazır hale getirilmesinin ardından, Türkçe ve İngilizce dillerinde yapılan seslendirmeye uygun olarak sahnelerin animasyonları hazırlandı. Sürecin verimli ilerlemesi için tüm ara aşamalarda alınan onaylar ve Türksat yetkilileriyle yürütülen sıkı iletişim, verilmesi beklenen mesajları en etkili biçimde aktarabilme imkanını da beraberinde getirdi. Animasyonların hazırlanmasının ardından, dış ses ile birlikte kullanılacak fon müziği ve animasyona uygun biçimde gerçekleştirilecek foley çalışmalarını da barındıran ses miksinin yapılmasıyla, animasyon içeriklerimiz tamamlanmış oluyordu.

Pre-prodüksiyon, prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamaları değerlendirildiğinde, her bir animasyon film için verilen hizmetler şu şekilde listelenebilir:

 • ZRakip ve pazar analizi, senaryo hazırlanması, seslendirme metni yazımı ve storyboard oluşturulması
 • ZBirçok değişik tarzda iki boyutlu ya da üç boyutlu sahne, ortam, karakter ve nesne tasarımları
 • ZÜç boyutlu animasyonlar, iki boyutlu kinetik tipografik animasyonlar, cut-out animasyonlar, hareketli grafikler dahil olmak üzere tüm animasyon işleri
 • ZSeslendirme sanatçısı ile Türkçe ve İngilizce dilde seslendirme yapılması, fon müziği ve foley dahil olmak üzere ses miksi

Sonuç

Uluslararası alandaki gururumuz olan Türksat’a yaklaşık 10 yıldır sunduğumuz hizmet ve ürettiğimiz onlarca dijital içerik, ilk tanışmada oluşan enerji ve uyum sayesinde ortaya çıkmıştı. Türksat yetkililerinin ihtiyaçlarını en detaylı şekilde dinledikten sonra hazırladığımız konsept çalışması ve kendilerine sunduğumuz çözüm önerileri, sonraki tüm projelerde de aynı hassasiyetle devam etti.

Proje görünürlüğünü artırmak ya da kurumsal iletişimi desteklemek odaklı olarak geliştirdiğimiz tüm video içerikler, kendi özelinde planlandı ve uygulandı. Böylelikle, uzaya hakim olmuş bu önemli Türk markasının hikaye anlatıcısı olarak konumlanmaktan gurur duyduğumuzu ve birlikte ürettiğimiz tüm değerli içeriklerin bizim için ayrı bir önem ifade ettiğini de vurgulamak isteriz.

Siu Digital