EN

Çevre Dostu Tarım Mümkün: Erkunt Traktör Örneği 

Türkiye’nin tarım sektörünün önde gelen kurumsal firmalarından biri olan Erkunt Traktör, yeni emisyon standartlarıyla uyumlu dizel motor üretimine başlayarak çevre dostu bir yaklaşım benimsedi. Türkiye’nin de parçası olduğu Kyoto Protokolü ile küresel ısınma ve iklim değişiklikleri konusunda mücadelede standart olan Stage 3B ve Stage 4 motor teknolojilerine geçiş yapan Erkunt Traktör, güncel standartlara tam uyumlu yeni motorlarının azaltılan motor emisyon değerleri ile çevre dostu yönünü iş makinası üreticilerine, sektör paydaşlarına, rakip firmalara ve jeneratör üreticilerine anlatacak özgün ve etkili bir 3D animasyon tanıtım filmi çalışması için Siu Digital’a güvendi.
  • ZAnimasyon
  • ZVideo Prodüksiyon

Hangi hizmetleri verdik?

  • ^Video Prodüksiyon
  • ^Animasyon
Türkiye’nin de dahil olduğu Kyoto Protokolü, küresel ısınma ve iklim değişikliklerini önlemek adına dünya çapında oldukça önemli bir yere sahip. Protokolün beraberinde getirdiği standartlardan hareketle üretilen Erkunt ECAPRA ENGINE, Stage 3B ve Stage 4 motor teknolojileri ise çevre teknolojiler olarak tasarlandı. Odağımız bu “daha yeşil” teknolojinin doğru olarak tanıtılması olmalıydı. ECAPRA ENGINE’in daha verimli ve daha kuvvetli olduğunun da altını çizmeliydik elbette. Yalnızca yeni nesil bir teknolojinin en iyi uygulamalarından birini tanıtmayacaktık; bu film, doğaya karşı olan sorumluluğumuzu tekrar hatırlatmak adına da oldukça önemliydi. Bu yüzden ihtiyacımız olan en önemli şey doğru bir “stratejik yaklaşımdı.” 

Nasıl Başladık?

Motor teknolojileri gibi teknik bir konunun herkesin anlayacağı bir biçimde anlatılması çok da kolay değildi. Teknik ve mekanik bir anlatım metodu izleyeni sıkabilir üstelik mesajlarımızın etkisini azaltabilirdi. O yüzden ürünümüzü ayrıntıları ile göstermek, motorun çalışma prensiplerini ve ayrıcalıklarını sade ama örnekleyici biçimde anlatabilmek gerekliydi. Bu bakış açısıyla ürünü ve hedef kitlemizi inceledikten sonra üç boyutlu (3D) animasyon filmi hazırlamaya karar verdik.

Ne Yaptık?

Projenin hedef kitle tarafından anlaşılması ve Erkunt Traktör’ün ürettiği çevre dostu motor teknolojisinin en verimli şekilde anlatılabilmesi için verdiğimiz hizmetler şu şekilde listelenebilir: 
  • ZAğır CAD-CAM dosyalarının dönüştürülüp animasyona hazır hale getirilmesi
  • ZDöner ve kayar parçaların hareketlendirilmesi
  • ZTeknik odaların ve patlama odalarının simülasyonu
  • ZDoku ve materyal giydirmeleri (Texturing işlemi)
  • ZIşıklandırma ve çevre modelleme
  • ZRender çalışmalarının hazırlanması
3D animasyon tanıtım filminin üretim sürecinde yeni nesil motor teknolojilerini ve bu teknolojilerin ayrıcalıklarını hareketli ve “daha yeşil” temasını vurgulayacak tasarımlar yapmayı önceliklendirdik. Ürünümüzün teknolojik avantajlarını öne çıkarırken çevre dostu özelliklerini vurgulamayı ihmal etmedik.

Sonuç

Hem Türkçe hem İngilizce olarak hazırladığımız Erkunt ECAPRA ENGINE tanıtım filmi sosyal medya mecralarında yayınlandı. Lansman sonrasında Facebook’ta 496 bin, Instagram’da 427 bin ve iş dünyasının kalbinin attığı LinkedIn’de 27 bin kişiye ulaşan tanıtım filmimiz aldığı beğeni ve yorumlarla bizleri de markamızı da gururlandırdı. Daha verimli ve kuvvetli bir motor teknolojisinin çevreci bir yaklaşımla da birleştirilebileceğini anlatan film, gezegenimizi korumak adına atılan adımların birini daha geniş bir kamuoyu ile buluşturmayı, iklim değişikliği ile mücadelede üretim sektörüne düşen görev ve sorumlulukları hatırlatmayı başardı.
Siu Digital