EN

Fakir Ev Aletleri Ürün Videoları

Elektrikli ev aletleri, evine yeni taşınan arkadaşlarımız için favori hediye seçimimiz, özel günlerde son dakika kurtarıcımız ve özellikle pandemi döneminde sürekli kapalı kaldığımız evlerimizde küçük işlerimizi yapıveren yardımcılarımız oldu. Peki elektrikli ev aletlerinde tercih edilen marka olmak için yapmanız gereken nedir? Fakir Ev Aletleri, bu sorunun cevabını bulmuştu: Ürün videoları üretiminde, Siu Digital ile çalışmak.

 • ZPazarlama Stratejisi
 • ZDijital Pazarlama
 • ZVideo Prodüksiyon

Hangi hizmetleri verdik?

 • Pazarlama Stratejisi
 • ^İçerik Pazarlaması Staratejisi ve Planı
 • Dijital Pazarlama
 • ^Video İçerik Üretimi
 • Video Prodüksiyon
 • ^Tanıtım Filmi
 • ^Ürün Videosu

Elektrikli ev aletleri alırken, elbette kalite, fiyat ve tasarım gibi etkenlerle tercih yapmamız beklenir; ancak durum böyle değil. Ülkemizin elektrikli ev aletleri pazarı hakkında önemli bir tespiti sizlerle paylaşmak isteriz: “Elde edilen bulgular, yüksek memnuniyet oranı, yüksek marka imajı ve yüksek bilinirliğe sahip firmaların marka bağlılık oranlarının, diğer markalara göre daha yüksek olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. (Kaya vd., 2017)” Bu durumda, Türkiye pazarına girdiği andan itibaren sektörde öncü ve yenilikçi bir marka imajı oluşturan ve üstün Alman teknolojisini 80 ülkede tüketicilerle buluşturan bir marka olarak Fakir Ev Aletleri de Türkiye’deki marka imajını yükseltmek amacıyla ürün videoları üretmek istemiş ve bizi tercih etmişti.

Nasıl Başladık?

Fakir, pandemi dönemiyle birlikte evlerde kullanımı artan stand mixer ve robot süpürge gibi ürünlerini ön plana çıkarmak ve tanıtmak istiyordu. Bu bakış açısıyla, hedef kitleye hitap edebilecek, performans pazarlama ve satınalmalar ile ürünlerin özelliklerini geniş bir kitleye aktarabilecek, bunu yaparken de dinamik yapısıyla dikkat çekebilecek ürün tanıtım filmlerine ihtiyaç vardı. Tüketicilerin izledikleri ilk saniyeden itibaren ürünü tanıyabilecekleri bir film ortaya çıkarmak, firmanın hedeflediği fayda için oldukça önemliydi.

Siu Digital strateji ekibi tarafından yapılan rakip analizi ve benzer örneklerin incelenmesi sonucunda, format belirlenmişti: Videolar, ev ortamında, yalnızca el cast’ı kullanılarak çekilecek ve bilgilendirici içerikler, videoların üzerine, motion tracking tekniğiyle uygulanacak bir formatta, iki boyutlu animasyonlar ile yerleştirilecekti. Böylelikle, dış ses kullanmadan, sosyal medyada sessiz de izlenebilir içerikler oluşturulacak ve 90 saniyeden kısa bir sürede, ürünün önemli özellikleri potansiyel müşterilere aktarılabilecekti.

Ne Yaptık?

Üretim, strateji çalışmalarıyla başladı. Öncelikle ürünler ve kullanıcı hedef kitlesi incelendi. Bu hedef kitleye uygun olarak ön plana çıkarılması gereken özellikler, markanın pazarlama ekibiyle istişare edildi ve cihaz özelliklerinin en iyi anlatılabileceği kareler belirlenerek bir storyboard oluşturuldu. Ardından mekân ve el cast’ı seçimleri gerçekleştirildi. Mekan seçimi sonrasında, özellikle mekân dekorasyonu üzerinde titizlikle çalışılması çok önemliydi. Hedef kitlenin kullanım alanlarını temsil edebilmesi ve görselleştirebilmesi amacıyla, ada mutfaklı ya da çok katlı yaşam alanlarını da barındıracak mekan seçimleri yapıldı ve bu mekanlarda ürünlerin sorunsuz hizmet verdiğini görselleştirecek örnek sahnelere de yer verilmesi kararlaştırıldı.

Filmlerin yapım süreci başlamadan önce, mekânın ışık şartları ve ekipmanların üzerinde parlama yaparak hareket yakalama işlemlerini engelleyebilecek yüzeylerin mat materyalle kaplanması gibi post-prodüksiyonda değerlendirilmesi gereken tüm detaylar belirlendi. Ürün videolarında, ürünün ve fonksiyonlarının en net biçimde öne çıkması gerekeceğinden, artistik sahneler ile birlikte, anlatıcı sahnelerin de en etkili şekilde oluşturulabilmesi için gerekli tüm önlemler alındı.

Pre-prodüksiyon, prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamaları değerlendirildiğinde, verilen hizmetler şu şekilde listelenebilir:

 • ZRakip ve pazar analizi, senaryo yazımı ve storyboard oluşturulması
 • ZOyuncu seçimi, mekân temini, set kurulumu ve dekor çalışmaları
 • ZKamera, ekipman ile ekip temini ve çekimler
 • ZKurgu, renk düzenleme ve müzik düzenleme
 • ZMotion tracking, iki boyutlu kinetik tipografik animasyonlar ve hareketli grafikler dahil olmak üzere tüm animasyon işleri

Sonuç

Ürün videoları, özellikle pandemi dönemiyle birlikte artan e-ticaret ve online alışveriş alışkanlığı da göz önünde bulundurulduğunda, markalar için önemini fazlasıyla artırmış, tüketici tercihlerinde kritik rol oynamaya başlamıştı. Bu vesileyle ürün videoları ve video pazarlama ile ilgili istatistikleri hatırlatmakta fayda var:

 • ZPazarlamacıların yarısından fazlası, ürünle ilgili video içeriğe bütçe ayırmayı tercih ediyor.
 • ZTüketicilerin %55'i satın alma kararları için videoları kullanıyor.
 • ZÜrün videolarını izleyen web sitesi ziyaretçilerinin alışveriş yapma oranı, %73 daha fazla oluyor.
 • ZVideo kullanan pazarlamacıların \'si, bunun pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olduğunu söylüyor.
 • ZTüketicilerin %71'i, videoyu diğer pazarlama içeriğine tercih ediyor.

Tüm bu bilgiler ışığında, Siu Digital tarafından üretilen ürün videoları, hem Fakir Ev Aletleri sosyal medya kanallarında hem de https://www.fakirshop.com.tr e-ticaret sitesinde yayınlandı. Yüksek izlenme ve etkileşim oranlarına sahip ilk videoların ardından, Fakir markasıyla iş birliğimiz artarak devam etti ve yeni video içeriklerin üretilmesi için anlaşmaya varıldı.

Siu Digital